Banskobystrický geomontánny park

Do obcí sa vracia život

Do obcí sa vracia život

Naše obce Kynceľová, Selce, Priechod a Baláže sú súčasťou mikroregiónu, ktorý sa rozprestiera pod majestátnym vrchom, zvaným Panský diel v prekrásnej prírodnej scenérii. Ľudia tu žijú už od dôb rímskych o čom svedčia nálezy rímskych mincí a šperkov v chránenej archeologickej lokalite Hrádok.

Um, šikovnosť a zručnosť jeho obyvateľov je známy široko-ďaleko, jednak ako dobrých salašníkov - veď na priechodských oštiepkoch si pochutnávali až „hen v Prahe" a majstrovstvo selčianskych murárov je vidieť nielen v samotnej obci, ale aj blízkom, či ďalekom okolí.

Pod Panským dielom sa narodili a vyrástli takí velikáni ako napr.: hudobný skladateľ, pedagóg, národný umelec, profesor Andrej Očenáš, či učiteľ, spisovateľ, redaktor Anton Emanuel Timko (a ďalší významní dejatelia)

Ale nielen prácou je človek živý - k životu patrí aj radosť a zábava. Tohto hesla sa veru naši dedinčania pridržiavajú, veď každá obec má okrem priebežných akcií „svoje radosti", odohrávajúce sa počas leta. Všade je to o niečom inom, ale tá „radosť" je rovnaká.

Začíname v Selciach hneď začiatkom leta „Kutliarskymi špecialitami", pokračujeme Folkórnymi slávnosťami v Priechode, či Dňami obce v Balážoch a vyvrcholením je Fizolňová párty v Kynceľovej.

Do obcí sa vracia aj kultúrne dedičstvo, ktoré predstavili folklórnym podujatím v Priechode pod názvom „Čuô sa staô v tom Priechode", v nedeľu 2.augusta.

Protagonistami boli všetky vekové kategórie od škôlkárov až po seniorov. Stretli sa tu vyznávači folkóru z blízka i z ďaleka, spievali a tancovali tu Detvanci, Baločkári, Nitrania, Malachovčania a samozrejme domáci Priechoďania.

Všetko sa odohrávalo na futbalovom ihrisku, vybudovanom za dedinou v príjemnej, tichej a prekrásnej dolinke. Aj tu som obdivovala už spomínaný um a zručnosť obyvateľov, pretože „tento štadión" s priľahlými praktickými (aj občerstvovacími) objektami je vybudovaný ako viacúčelový.

Že sú Priechoďania dobrí hostitelia dokázali bohatou ponukou domácich špecialít ako napr. výborný baraní guľáš, už spomínané oštiepky, údený či čerstvý ovčí syr a tiež niečo na zahasenie smädu.

V tejto príjemnej atmosfére sa nám dobre objasňovali možnosti rozvoja aj tohto regiónu prístupom LEADER, čo dopĺňali aj naše propagačné materiály, ktoré sme záujemcom s radosťou venovali.

Spev a tanec sa niesol dolinou do neskorého večera a po krátkej prestávke pokračoval ľudovou veselicou do skorých ranných hodín.

 

Viera Selecká, miestna manažérka
Do obcí sa vracia život

Dátum vloženia: 8. 7. 2020 14:21
Dátum poslednej aktualizácie: 8. 7. 2020 14:38
Autor: Správca Webu

MAS GEOPARK

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Aktuálne počasie

dnes, streda 22. 5. 2024
slabý dážď 18 °C 13 °C
štvrtok 23. 5. slabý dážď 22/11 °C
piatok 24. 5. mierny dážď 18/12 °C
sobota 25. 5. slabý dážď 22/12 °C
Partneri geoparku